ניתוח בקע

קילה (המכונה גם בשמות העממיים יותר – בקע והרנייה) יכול לנחות עליכם משום מקום, גם כאשר אתם מקפידים על אכילה נכונה, מתאמנים, ובאופן כללי שומרים על אורח חיים בריא. חשוב להבין, כי בחלק גדול מהמקרים, קילה עלול להופיע גם ללא התנהלות יוצאת דופן הקודמת לו, כאשר נוצר הפגם שבדופן הבטן. פריצתם לשכבה התת-עורית של האיבריים הבטניים (לרוב, מקטע של המעי או מסת שומן בטני, יוצרת בליטה האופיינית למרבית סוגי הבקעים, אבל, בחלק מהמקרים, תידרש התערבות רפואית, לפחות על מנת לזהות את סוג הבקע ואת חומרתו. במקרים בהם קיימת סכנה לבקע כלוא או להגדלת הבקע באופן מטריד את המטופל או באופן מסכן חיים, תבוצע פרוצדורה כירורגית באחת משתי שיטות הטיפול הקיימות – תיקון בקע בשיטה הפתוחה או תיקון בקע בשיטה הלפרוסקופית.

זיהוי סוגי הבקעים השונים

הבקעים מתחלקים למספר סוגים, כאשר לכל אחד מסוגי החלוקה קריטריונים משלו. החלוקות המקובלות ביותר כיום, הן חלוקה לפי האזור בבטן בו נוצר הבקע (למשל, בקע מפשעתי ובקע טבורי), חלוקת הבקעים על פי נסיבות הופעתם (למשל, בקע בצלקת קיימת) וגם על פי היכולת להחזיר את תוכן שק השבר למקומו (בקעים כלואים מול בקעים שאינם כלואים). הזיהוי המוחלט נעשה אך ורק על ידי רופא, שאליו כדאי להגיע מיד כאשר אתם מזהים בליטה חריגה באחד מהאזורים המועדים לבקעים (המפשעה, דפנות הבטן, צלקת מניתוח וכד').

כיצד נבחרת פרוצדורת תיקון קילה?

כיום, עומדות לרשות הרופאים המומחים בתיקון בקעים שתי גישות ניתוחיות – השיטה הפתוחה, אשר כוללת ביצוע חתך בדופן הבטן (בתיקון מתח או בתיקון שהוא ללא מתח), ואילו השיטה השנייה היא השיטה הלפרוסקופית (ב-TEP או ב-TAPP). ניתן לומר, כי במקרים בהם מתאפשר הדבר, מעדיפים הרופאים את ההליך הלפרוסקופי כפרוצדורה המועדפת מבין השתיים, מאחר והוא מצמצם באופן ניכר את הסיכונים להם חשוף המטופל ואף מקצר את הזמן הנדרש להחלמת המטופל. כלל זה נכון לגבי פרוצדורה ראשונה המבוצעת במטופל. פרוצדורה שנייה, במקרים של חזרתו של הבקע, תתחשב בהליך שבוצע בפעם הראשונה (לפרוסקופיה / שיטה פתוחה, בתיקון מתח / תיקון ללא מתח) ובסוג הרשת ששימשה בניתוח תיקון הקילה הראשון. כפי שניתן להבין, חשוב ביותר לבחור בקפידה את הרופא המאבחן והמנתח, מאחר ועל כתפיו (ועל בסיס מקצועיותו וניסיונו) מוטלת המשימה לאבחן את סוג הקילה ולבחור את דרך הטיפול המתאימה.

לקבלת ייעוץ נרחב בנושא או לקביעת תורים, אתם מוזמנים ליצור קשר עוד היום עם ד"ר רפאל מילר.

Powered by: Alef Solutions | א. פתרונות